Vysokoškolské vzdělání jsem nabyla v oboru fyzioterapie. Fyzioterapie je dynamicky rozvíjející se obor, jenž se nezabývá pouze soustavou pohybovou, ale zasahuje také do dalších orgánových soustav lidského těla a jejich funkcí. Již během studia pomalu rostl můj zájem o problematiku poruch pánevní oblasti a břicha. V oboru následuji současný trend vedení terapie s cílem řešení funkčních obtíží pohybového aparátu. Hledám tedy příčinu poruch, ne pouze jejich důsledek manifestující se nejčastěji bolestmi a pocitem fyzické nepohody. V současné době se intenzivně zabývám péčí o těhotné ženy – jak zvládnout těhotenství s lehkostí, ve fyzickém i psychickém komfortu od počátku těhotenství až do konce. Nezanedbatelnou součástí terapie je také ošetření jizev a otoků, které často potíže doprovázejí. Vzhledem k časté komplexitě obtíží konzultuji s klienty jejich zdravotní stav, věnuji se tedy i poradenské činnosti.
GYNEKOLOGICKÁ REHABILITACE
Gynekologickou rehabilitaci vyhledávají ženy, kterým se z rozličných důvodů nedaří počít. Často tyto ženy podstoupily mnoho vyšetření, které jednoznačnou příčinu infertility/ sterility neprokázaly. Pokud je již žena těhotná, přichází často s bolestmi na pohybovém aparátu, které se projevily v průběhu těhotenství. Nejčastěji to jsou bolesti bederní nebo krční páteře, bolesti kosti stydké, kostrče, tvrdnutí bříška, otoky, …Po porodu mohou tyto problémy přetrvávat (nebo nově vzniknout), proto je těhotenská rehabilitace indikovaná i po porodu. Pokud žena porodí císařským řezem, je důležité mimo jiné věnovat pozornost jizvě. Ty se mohou objevit v pánevní oblasti i po přirozeném porodu a být zdrojem dalších obtíží. Některé ženy přicházejí s diastázou, tedy s rozestupem přímého břišního svalu. Vhodně a individuálně volené cviky spolu s režimovým opatřením se dnes jeví jako úspěšná terapie/ prevence rozvoje diastázy.
I ženy mimo těhotenství a porod přichází s urogynekologickými problémy. Jedná se např. o inkontinenci, nepravidelnou menstruaci, bolestivou menstruaci, bolestivý pohlavní styk, bolesti kostrče…
Téma ženského zdraví je velice obsáhlé. Učím ženu přirozeným způsobem, jak zacházet se svým tělem. V terapiích respektuji ženskou cykličnost, aktuální emocionální rozpoložení a fyzický stav ženy. Jednotlivé esence duše a těla nelze oddělit. Cílem komplexní (uro)gynekologické rehabilitace je pozitivně působit co nejjemnějšími metodami na tělesné systémy k optimalizaci jejich správné funkce.
PODPŮRNÁ TERAPIE A LÉČBA TRÁVICÍCH OBTÍŽÍ
Kombinací manuálních technik, cvičení a pomůcek mohu pomoci při léčbě nejčastější trávících problémů, zejména gastroezofageálního refluxu. U klientů se zánětlivým onemocněním střev ošetřuji zejména břicho, kde bývají nezřídka srůsty a nerovnoměrně rozložené napětí měkkých tkání. Podobné patologie najdeme rovněž po operacích na břišní dutině.
DIAGNOSTIKA A TERAPIE FUNKČNÍCH PORUCH POHYBOVÉHO APARÁTU
Řídím se zjednodušenou definicí, jejíž autorem je jeden z nejvýznamnějších osobností české rehabilitace František Véle „Funkce formuje orgán“. Kvalitněprovedený pohyb je ekonomický, smysluplný a nevede ke vzniku obtíží. Ty se v první fázi projevují bolestí, změnou pohybového stereotypu a mohou vyústit až v poškození struktury (svalové/vazivové zkrácení, artrózy, úbytek svalové hmoty). Příčina popsaných obtíží nemusí být nutně v místě bolesti. Proto je zapotřebí provést podrobné vyšetření pohybového aparátu, resp. celého systému a pátrat po zdroji obtíží i ve vzdálených oblastech.
KONZULTACE A PORADENSKÁ ČINNOST
Při vstupním vyšetření se vždy doptávám na osobní anamnézu a životní styl (v minulosti i současný): charakter zaměstnání, sportovní a pohybové aktivity, nutriční status, sociální pozice…
Cílem konzultací je budování tzv. radiálního zdraví, tedy holistickým pohledem na člověka zhodnotit jeho aktuální stav a s ohledem na možnosti klienta vhodně nastavit jednotlivé kroky k optimalizaci zdraví. K tomu využívám získané znalosti na základě tzv. evidence-based-medicine a také osobní zkušenosti z praxe na poli biohackingu. Jsem příznivec spojování tradičních léčebných metod s moderní západní vědou.